Lampa Zettel'z to żart niemieckiego projektanta Ingo Maurera na temat klasycznych kryształowych żyrandoli. Jak widać żart udany, gdyż już od chwili powstania w 1997 jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych lamp na świecie.

Miejsce kryształów zajmują tu kartki z notesu zapisane miłosnymi deklaracjami w różnych językach, poprzypinane biurowymi spinaczami. Pan Ingo zaprasza właścicieli lampy do jej współtworzenia - połowa karteczek jest czysta. W środku znajduje się tuba z żaroodpornego satynowego szkła. Lampa ta jest bardzo ciekawą rzeźbiarską formą szczególnie po zapaleniu światła. Jednak jak to bywa z ikonami designu nie jest ona tania - około 3 tysięcy złotych, ale nie o cenę tutaj chodzi. Dzięki prostej konstrukcji może być inspiracją do stworzenia czegoś ciekawego. Potrzebujemy tylko papieru, drutu oraz spinaczy. Interpretacji tego projektu może być bardzo wiele...

Sam autor zaproponował kilka wersji limitowanych tej lampy pierwsza to BangBoom! a druga Viva lItalia!. Jest jeszcze Blushing, w której na karteczkach znajdują się erotyczne portrety kobiet inspirowane chińską porcelaną.

Z pewnością ten projekt nie spodoba się każdemu a szczególnie zwolennikom klasycznych kryształowych żyrandoli ;).  Niemniej jednak, doskonale sprawdza się on w pomieszczeniach o mniej formalnym charakterze. 
Jeśli zainteresował was ten projekt to zobaczcie inne lampy tego projektanta (tutaj). A co Wy umieścilibyście na swoich karteczkach?