Zastanawiałam się czy warto podsumowywać wnętrzarsko ten miniony 2013 rok. Doszłam jednak do wniosku, że za parę lat miło będzie wrócić do tego posta, zobaczyć jak to było. Wnętrzarskie trendy nie zmieniają się tak szybko jak w modzie jednak np. podczas oglądania mieszkań z rynku wtórnego możemy zauważyć, że dziś mieszkania urządzamy trochę inaczej. Kiedyś królowały np. boazerie, niebieskie kuchnie i luksfery. Tak, trendy przemijają i tylko niektóre z nich są w stanie przetrwać próbę czasu. 

Postanowiłam podzielić mój ranking na 4 kategorie. Najbardziej popularny kolor, materiał, dekorację i styl. Trendów w tym roku było znacznie więcej, ale wybrałam tylko te, które zagościły w większości nowo urządzanych mieszkań.

  • KOLOR - BIEL

Pewnie sami zauważyliście, że otacza nas ostatnio królestwo bieli. Kto by pomyślał, że modne będzie kupowanie luksusowych samochodów w tym kolorze lub, że tak oszalejemy na punkcie białych telefonów. We wnętrzach kolor ten nie ma sobie równych. 
Białe są kuchnie, łazienki podłogi, ściany, meble. Po czasach, w których malowaliśmy każdy pokój na inny kolor, nastał czas prostej i spokojnej bieli. Ciekawe jak długo będzie to trwało?  Być może w trendach 2014 doczekamy się troszeczkę więcej innego koloru?
  • MATERIAŁ - CEGŁA

Wydaje mi się, że zaczęło się od małych knajpek z ceglanymi ścianami. Później cegła na dobre zawitała w mieszkaniach. Być może dlatego, że wpasuje się prawie w każde wnętrze nadając mu nutkę industrialnej nostalgii ;).
Oczywiście najmodniejsza jest ta pomalowana na biało.  • DEKORACJA - LITERY

Przestaliśmy wieszać na ścianach rodzinne zdjęcia. Teraz prym wiodą motywujące przesłania i graficzne wzory. Typografia na dobre zagościła w Polskich wnętrzach. W tym przypadku im więcej tym lepiej. 
Podejrzewam jednak, że w roku 2014 pójdziemy w stronę troszkę innych barokowych, bogato zdobionych dekoracji. Ciekawe czy moje przeczucia się sprawdzą.  • STYL - SKANDYNAWSKI

Polacy pokochali styl skandynawski co można zauważyć na blogach. Zresztą biel, cegła, obrazki z literkami to już jakby składniki przytulnego skandynawskiego wnętrza. Wystarczy dodać jeszcze tylko meble z Ikei. Niby nic ale przy pomocy dodatków możemy osiągnąć bardzo ciekawe efekty.
Mam wrażenie, że takie mieszkania dzięki swojej bezpretensjonalności zawsze będą na topie. Może jednak jestem w błędzie? A tak a propos trendów.. jeśli wydaje Wam się, że im nie ulegacie, mam dla Was moją ulubioną scenę z filmu "Diabeł ubiera się u Prady" - http://klipd.com/watch/the-devil-wears-prada/belt-blue-sweater-scene. Tak, więc jeszcze raz się zastanówcie, bo znam wielu którzy śmiali się z hipsterskiej brody a teraz sami z dumą ją noszą. Buziaki, M. ;).