Niezależnie od stylizacji wnętrza rośliny są zawsze dobrym uzupełnieniem całości, zarówno ze względów wizualnych jak i praktycznych. Nie chodzi tutaj jednak o postawienie paprotki na telewizorze, a funkcjonalne i estetyczne wkomponowanie ich w pomieszczenie. Przedstawiam trzy innowacyjne pomysły na "domowy ogródek". Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego posta parapety nie będą już jedynym miejscem dla waszych roślin.

Boskke Sky Planter to nietypowy pomysł na odwrócenie klasycznej doniczki o 180 stopni. Nie martwcie się, z tych doniczek nie wysypie się ziemia ani nie wyleje się woda - znajduje się tutaj specjalny zbiornik, który stopniowo dostarcza roślinom wodę. Całość przymocowana jest do sufitu za pomocą metalowej linki.

Dzięki temu rozwiązaniu nie marnujemy powierzchni parapetu, wykorzystując zamiast tego wolną przestrzeń sufitu. Jest to rozwiązanie kontrowersyjne, jednak całkiem praktyczne zwłaszcza w kuchni. 

Doniczkę Sky Planter można kupić np. tutaj. Więcej informacji na temat tego wywróconego projektu oraz roślin jakie można w nim sadzić znajdziecie na stronie producenta. 

Moim osobistym faworytem jest polski projekt - Florama. To prosta ceramiczna forma, w której znajduje się zamknięty system nawodnienia. Rośliny umieszczone są we włókninowych doniczkach, które absorbują wodę spływającą po przetłoczeniach na plecach ramy i przekazują ją do systemów korzeniowych roślin. Rama potrzebuje jedynie podłączenia do prądu by system nawadniania działał prawidłowo oraz by dioda zamieszczona w ramie sygnalizowała nam kiedy mamy dolać wody do zbiornika.

Wybór roślin zależy od użytkownika, który z pomocą firmy może wybrać najlepsze dla siebie zestawienie.  Podstawowa wersja Floramy mieści 12 doniczek i ma 94 x 74 cm wielkości. 

Więcej informacji na temat projektu i szczegółów dotyczących zakupu znajdziecie na stronie firmy Florabo.

System Urbio składa się z modułów złożonych z płytek magnesowych przykręcanych do ściany oraz przyczepianych do nich pojemników. Dobrze sprawdzi się nie tylko do uprawy roślin, ale także do organizacji materiałów biurowych.

Nie dotarłam niestety do informacji czy rozwiązanie to jest dostępne w Polsce. Jeśli system was zainteresował odwiedźcie stronę producenta.
Chcecie dowiedzieć się więcej o roślinach, które można uprawiać w domu - polecam bloga Basi http://www.slonecznybalkon.pl/.