Są takie książki, z których chcielibyśmy zachować każde słowo. Zakreślamy ołówkami cytaty by zostały z nami na dłużej. To one motywują do działania, definiują nasz sposób postrzegania świata. Ja pamiętam jak z dumą przypinałam młodzieńcze dewizy do korkowej tablicy w swoim pokoju czy też zapisywałam w sekretnych pamiętnikach. To bardzo dobry sposób, bo gdy trochę się pogubimy taki jeden krótki tekst może wskazać nam drogę. Dzisiaj przedstawię wam sposób jak z tych naszych skarbów zrobić elegancką ozdobę do domu.


Cytaty ubrane w różnorodne czcionki i proste ramy pięknie wyglądają w każdym wnętrzu. Gotowe możemy kupić w sklepach internetowych np. Minimallivnig lub MM House Design.

Ja pokażę jak łatwo stworzyć coś takiego samemu. Potrzebujemy tylko programu graficznego np. darmowego i prostego Gimpa. Ja korzystam z Photoshopa, ale nie ma większego znaczenia gdzie będziecie to robić. Najpierw musimy znaleźć czcionkę, która nam odpowiada. Swoje czcionki pobrałam z tej strony http://www.dafont.com/, myślę że też coś z niej wybierzecie. Poniżej przegląd paru ciekawych czcionek (z ich nazwami). Gdy już pobierzemy i wypakujemy wybraną czcionkę. Kopiujemy ją do Folderu Czcionki w Panelu sterowania. W programie graficznym ustawiamy wielkość arkusza jaką chcemy uzyskać - ja ustawiłam akurat format A4 gdyż taką ramę mam w domu. W każdym programie opcje te ustawia się poprzez Plik - Nowy - Format/ Wymiary obrazu. Nie musi być to wielkość standardowego arkusza bo wymiary możemy wpisać sami. Klikamy ikonkę z literką (w Photoshopie T w Gimpie A ;)), wybieramy z listy naszą nową czcionkę i piszemy na arkuszu ulubiony cytat.


Jako przykład wybrałam ideę minimalizmu – "Mniej znaczy więcej" cytat Miesa van der Rohe (Pana z tego posta). Pasuje ona idealnie do takiej czarno - białej typografii. 
Możemy pobawić się rożnymi czcionkami, wielkościami, ustawieniami. Oto ten sam cytat w rożnych interpretacjach. 


Plik zapisujemy w formacie .jpg i jest gotowy do druku. Ja wybrane przeze mnie plakaty wydrukowałam w drukarni na sztywnym papierze – nie znam się zbytnio na gramaturach, ale pracownicy drukarni na pewno pomogą. Jeden arkusz kosztował 80 groszy. Bez problemu można wydrukować go też w domu, chociaż zalecałabym drukowanie na grubszym papierze. 


Swoje wydruki oprawiłam w ramę z Ikei.


A teraz efekt - stworzyłam parę kompozycji żeby pokazać jak mogą wyglądać takie plakaty. Nie było łatwo zrobić zdjęcia w warunkach domowych w świetle żarówek ;). Plakat w mniejszej białej ramce został kupiony tutaj, a Kartka na spinaczu to prezent, który dostałam od siostry - pochodzi z Berlina.


Oto moje arkusze przygotowane do druku. Są do pobrania w formacie A4 - 21 x 29,7 cm i B6 - 13 x 18 cm.

Wersja 1 A4 , Wersja 1 B6 
Wersja 2 A4 , Wersja 2 B6
Wersja 3 A4 , Wersja 3 B6 

Sądzę jednak, że po przeczytaniu tego posta bez problemu stworzycie coś swojego ;).